مقالات

بهترین طراحی دفتر کار برای آسان کردن کار تیمی

بهترین طراحی دفتر کار برای آسان کردن کار تیمی

با روی کار آمدنِ اداره ها آدابِ کار با تغییرات ریز و درشتی همگام شد. چندین سال تحقیق صورت گرفت و تاثیر دفتر کار بر زندگی افراد بررسی شد. با توجه به نتیجه ای که حاصل شد، پیشرفت به سزایی در طراحی دفاتر کار رقم خورد. ما در طول این مطلب از خود بهترین طراحی دفتر کار را بررسی نموده و ایده های موجود را بازگو می کنیم.

پس می توانید، در ادامه این مطلب از دکومهر با ما همراه بوده و به پاسخِ سؤالات خود در این زمینه دست پیدا کنید. البته در صورت وجودِ ابهاماتی بیشتر در این گستره شما می توانید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

·         از نقشه هایی باز و آزاد کمک بگیرید!

سعی کنید، برای دستیابی به بهترین طراحی دفتر کار برای آسان کردن کار تیمی از دیوارهایی کمتر استفاده کنید. زمانی که محیط هایی مشترک دارای دیوارهایی کمتر باشد و دید افراد وسیع تر، آنان بیشتر برای ادامه کار با یکدیگر تبادل کرده و تشویق می شوند. حتی اگر که شما نیازمند تغییر در دکوراسیون باشید، اینگونه راحت تر آن را عوض خواهید داد.

علاوه بر اینها به دلیل تعداد کمتر دیوارها، شما در هزینه های خود صرفه جویی بیشتری می کنید. شما با وجودِ دیوارهایی محدودتر می توانید، بیشتر در محیط اداری تحرک داشته باشید! در نهایت به سلامتی خود هم کمک شایانی خواهید کرد.

·         از رنگ هایی مناسب استفاده کنید

در بهترین طراحی دفتر کار شما باید به روانشناسی رنگ ها توجه داشته باشید. نتایج حاصل از مطالعات چنین نشان می دهد، که طراحی درست و اصولی اتاق کار تاثیر بسیاری در ناخودآگاه افراد دارد. مثلاً؛ به رنگ نارنجی نگاه کنید. رنگ نارنجی گرم بوده و تداعی کننده غروب خورشید یا رنگِ نارنگی تازه و خوش‌طعم است.

البته شما می توانید، با توجه به سلیقه و علاقه خود از رنگ هایی چون؛ آبی یا رنگ سبز استفاده کنید. ولی حتماً برای اتفاقِ بهترین طراحی دفتر کار به روانشناسی رنگ ها توجه داشته باشید.

 

از رنگ هایی مناسب استفاده کنید

·         انگار در خانه حضور دارید

برای آنکه شما بازدهی بسیار بالایی داشته باشید، نیاید محیط اداری بسیار خُشک و آزار دهنده باشد. بهترین طراحی دفتر کار زمانی اتفاق می اُفتد، که احساسِ خانه به شما منتقل شده و باعث آرامشتان شود. قطعاً اینگونه کار کردنِ در محیط اداری فشار ذهنی کمتری به شما انتقال می دهد.

نیمکت هایی که دورتا دور یک میز چیده می شود، تا افراد گرد آن بنشینند، بسیار ایده آل است. اینگونه همکاران عزیز می توانند، از کار کردنِ در کنار هم نهایت لذّت را ببرند.

محصول پیشنهادی: میز مدیریتی

·         فضایی چند منظوره خلق کنید!

حتماً تطبیق پذیری به کارآیی یک دفتر کار امروزی کمک شایانی می کند. زمانی که یک فضا به حالت چند منظوره ساخته بشود، کارآیی بیشتر و بهتری برای شما به همراه خواهد داشت. پس شما می توانید، در این فضاها به نیازِ خود از یک دفتر چند منظوره دست پیدا کنید.

فضاهایی که چند منظوره هستند، امکانِ کار کردنِ شما را به صورت تیمی فراهم می کنند. مثلاً یک محیط می تواند، هم برای استراحت کردنِ چند نفر مناسب بوده و هم امکانِ برگزاری جلسات غیر رسمی و دوستانه را برای شما مهیا کند. تنها کافی است، در گوشه ای از اتاق یک قالیچه پهن کنید و در کُنجی دیگر میز و نیمکت های دلخواهتان را بچینید. حتی می توانید، در بهترین طراحی دفتر کار از دیوار شیشه ای استفاده کرده و این دو فضا را از هم تفکیک کنید.

اگر که دفتر کارِ شما کوچک است، هر متر مربع حکمِ گنجینه ای بزرگ خواهد داشت. ولی اگر که شما از فضای در اختیار خود به خوبی استفاده کنید، همین اتاق کوچک هم برای شما و دوستان چند منظوره خواهد شد.

·         از مبلمانی مدرن و یکپارچه استفاده کنید

اگر که شما مبلمانی مناسب خریداری کنید، قطعاً کار کردنِ برای شما راحت تر پیش خواهد رفت. علاوه بر این ها شما باید از بینابین مبلمان به امکاناتی چون؛ پریز برق دسترسی راحتی داشته باشید. ولی گاهی دسترسی ها راحت نبوده یا ظاهر اتاق ما را زشت می کند. اغلب در محیط اداری شکل سیم ها ظاهری خوشایند ندارند.

همچنین اگر که در دسترس افراد باشد، احتمالاً محیط اداره زشت شده و دَست و پای افراد را تنگ می کند. پس ما چکار کنیم! بهترین طراحی دفتر کار با استفاده از مبلمان یکپارچه امکان پذیر است! یعنی با وجودِ این مبلمان سیم ها مخفی شده و می تواند، زیبایی محیط پیرامون شما را چندین برابر کند. اگر که شما نزدیک فضای کاری خود پریز برق ندارید، از محافظ ها بهره گیرید.

سازندگان مبلمان یکپارچه معمولاً در هریک از میزها یک پریز قرار داده و کابل را به خوبی مخفی می‌ کنند. اینچنین پرسنل وقت خود را به جای گشتنِ پریز برق، صرف کارهایی بهتر و مفیدتر می کنند.

·         از عناصر طبیعی کمک بگیرید

منظور ما از عناصر طبیعی چیست؟ در واقع بهترین طراحی دفتر کار همراه با عناصر طبیعی امکان پذیر است. مثلاً شما نمی توانید، عین نور خورشید را در محیط کاری خود تداعی کنید. ولی می توانید، از گل و گیاهان استفاده نموده و فضای کارِ تیمی خود را زیباتر از پیش کنید.

از آنجا که گل و گیاهان بسیار جذاب هستند، کارمندان رغبت بیشتری برای حضور در این محیط ها از خود نشان می دهند. علاوه بر تمامی اینها با وجودِ این زیبارویان سلامتی شما از نظر تنفس تأمین می شود. به خصوص در شهرهایی چون تهران که آلودگی هوا بیداد می کند!

شما می توانید، علاوه بر گل ها یا گیاهان زیبا از دیگر عناصر هم استفاده کنید. مثل متریال سنگی یا استفاده از آب نماها، شومینه و… می تواند، به شما احساسی چون حضور در دِل طبیعت را القاء کند. پس با استفاده از چنین متریالی حضور خود را در محیط اداری راحت تر از قبل کنید.

 

  از عناصر طبیعی کمک بگیرید

·         فضایی برای استراحت تعیین کنید

شما نباید در انجام کارها تنبلی کنید! توجه داشته باشید، که بهترین طراحی اتاق کار می تواند، همراه با فضایی برای استراحت کردنِ شما باشد. ولی منظور ما این نیست، که شما در خیالات خود سیر کنید و کار را بوسیده و کنار بگذارید. شما می توانید، در این مدّت زمان کوتاه به فکرِ ایده هایی خلاقانه باشید.

گاهی برخی از کارمندان با حضور در فضای استراحت تشویق می شوند، که سریعاً به محل کارشان بازگردند. شما می توانید، در زمانِ استراحت خود یک فنجان قهوه نوش جان کرده و برای ادامه کار خود را آبدیت کنید.

·         دسترسی به پنجره راحت باشد

چندی پیش دفاتر کاری که دارای پنجره بودند، بسیار لاکچری بوده و برای برخی از افراد دسترسی به این اتاق ها آرزویی محال بود. در این هنگام سایر کارمندان مجبور بودند، تمام طول روز را در مقابل نورهایی مصنوعی و خسته کننده تمامی کارهای خود را انجام بدهند. به همین خاطر تصمیم به حذف سیستم های کاری قدیمی گرفته شد!

در بهترین طراحی دفتر کار مدل هایی قدیمی کنار گذاشته شد. به گونه ای که دفتر اصلی را در قسمتِ مرکزی نقشه طراحی می کنند. حال دیوارهایی شفاف و مات که اتاق های واقع شده در مرکز را در بَر می گیرند، نور را به محیط پیرامون انتقال می دهند. پس در این شرایط کارمندان با استفاده از نور طبیعی دیگر همچون گذشته خسته نمی شوند.

·         کارمندان را به انجام ورزش تشویق کنید

تا به این قسمت از مطلب ما متوجه شدید، که بهترین طراحی دفتر کار مستلزم توجه به نکات بسیاری است. مثل رنگ ها یا وجودِ نور طبیعی و گل ها، گیاهان! حال در دفاتر کاری که فضایی برای انجام ورزش وجود داشته باشد و در آن به سلامت جسمی کارمندان توجه شود، بهتر از سایرین عمل می کند. اینچنین کارمندان شما برای خروج از فضای کاری و باشگاه رفتن عجله نمی کنند.

شما کارمندان عزیز آیا دوست دارید، قبل یا بعد حتی در زمانِ انجام کارها ورزش کنید! پس از مدیر اداره بخواهید، یک فضا برای انجام ورزش به شما اختصاص بدهد.

یکی دیگر از گزینه هایی که ما به شما توصیه می کنیم، ساختِ میزهایی با پایه و به حالت ایستاده است. اینچنین کارمندان می توانند، حالت ایستاده را برای انجام دادنِ کارهای خود انتخاب بنمایند. البته این میزها به حالتی ساخته می شود، که شما به جای ایستادن امکانِ نشستن پشتِ میز را هم دارید. با این کار ورزش کرده و تحرک خواهید داشت. زیرا نشستن هایی طولانی مدّت می تواند، سلامتی شما را تهدید کند.

 

کارمندان را به انجام ورزش تشویق کنید

سخن آخر

دوستانِ عزیز ما در طول این مطلب از خود در دکومهر به بررسی بهترین طراحی دفتر کار پرداختیم. شما در طراحی چنین دفاتری برای هرچه راحت تر کار کردن باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. مثل اینکه از نور طبیعی استفاده نموده، گل ها و گیاهان را فراموش نکرده، فضایی برای استراحت کردن در نظر بگیرید، از رنگ هایی زیبا استفاده کنید و…!

قطعاً اینچنین می توانید، کار کردن را راحت تر از قبل پیش ببرید. ما این اطمینان خاطر را به شما می دهیم. دوستان اگر که شما سؤالات بیشتری در این زمینه دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *