مقالات

همکاری در محل کار و اهمیت آن در محیط کاری

همکاری در محل کار و اهمیت آن در محیط کاری

همکاری در محل کار می تواند به مزایای زیادی بیانجامد ، چرا که هدف مجموعه با سرعت بیشتری به نتیجه می رسد . البته برای برقراری و ایجاد همکاری در یک فضای کاری لازم بوده ، تا ابزار و تجهیزات خاصی همچون میز اداری و میز گروهی مورد استفاده قرار بگیرد . در این مقاله در رابطه با اهمیت این موضوع صحبت خواهیم کرد ، پس لطفا با ما همراه شوید .

بیشتر بخوانید: میز اداری خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

اهمیت همکاری کارکنان در محیط کاری

شاید این سوال برایتان به وجود آید ، که چرا همکاری در محل کار لازمه ی یک محیط و فضای حرفه ای است . موارد زیر به خوبی این امر مهم را ثابت می کند ؛

 1. افزایش بهره وری : کاری بین اعضای یک تیم سبب ایجاد تعامل میان آنها خواهد شد ، البته این تعامل موثر بوده و باعث می شود تا کارمندان تجربیات و اطلاعات مفید خود را بین هم رد و بدل کنند و در نهایت این امر منجر به افزایش بهره وری خواهد شد .
 2. افزایش خلاقیت : همکاری و تعامل بین اعضای تیم ، فرصت های بیشتری برای ایجاد و توسعه ایده های خلاقانه فراهم می کند . وقتی که اعضای تیم با همکاری و تبادل نظر ، ایدهها و دیدگاههای مختلف را بررسی می کنند ، می توانند به راه حل های نوآورانه و خلاقانه دست یابند .
 3. افزایش رضایت شغلی : همکاری در محل کاری باعث ایجاد روابط مثبت و قوی بین اعضا ی تیم می شود . این روابط مثبت می توانند به افزایش رضایت شغلی و ارتباطات سالم در محیط کاری کمک کنند .
 4. حل مسائل بهتر : مسائل و چالش هایی که در یک محیط کاری ایجاد می شود ، قطعاً با ترکیب و ادغام ایده ها و تجربیات همکاران به سرعت حل خواهد شد و نقص ها و ایرادات روش های ارائه شده توسط افراد به خوبی برطرف می شود . در واقع وقتی با همکاری مواجه هستیم ، مسائل یکی یکی حل می شوند و هدف مجموعه میسر خواهد شد .
 5. افزایش انگیزه و ارتباطات مؤثر : همکاری به افزایش انگیزه و ارتباطات مؤثر بین اعضای تیم کمک می نماید . وقتی که اعضا با همکاری و تعامل مؤثر ، اهداف مشترک را درک و پیگیری می کنند ، انگیزه و انرژی بیشتری برای دستیابی به اهداف خواهند داشت .

همکاری در محل کار اگر به درستی و با شرایط مطلوب انجام شود ، قطعا رمز و کلید موفقیت یک مجموعه خواهد بود .

اهمیت همکاری کارکنان در محیط کاری

 

 

چگونه به افزایش همکاری کارکنان در محیط کار کمک کنیم ؟

زمانی به بهترین نحو ممکن همکاری در محل کار برقرار می شود ، که به یک سری نکات کلیدی توجه داشته باشیم . به موارد زیر دقت کنید ؛

 1. ارائه اهداف و وظایف مشترک : زمانی می توان واژه همکاری را برای کارمندان و کارکنان تعریف نمود ، که همه آن ها در رابطه با یک هدف حرکت کنند . برای این امر لازم بوده تا یک محیط کاری به بخش های مختلفی تقسیم شود و هدف های کوچکی برای هر کدام از بخش ها تعیین گردد . این امر باعث شده ، تا تعامل موثری برقرار شود و بتوان به خوبی یک همکاری هدفمند را دنبال کرد .
 2. ارتقاء ارتباطات : یکی از مهم ترین تکنیک های برقراری همکاری در محل کار ارتقا ارتباطات میان اعضای یک تیم است ، در حال حاضر که فناوری پیشرفت زیادی داشته است ، می توانیم با استفاده از نرم افزارها و برنامه های مخصوص چت گروهی این ارتباطات را به صورت موثر برقرار کنیم ، که با محدودیت شرایط فیزیکی مواجه نیستند .
 3. تشویق به همکاری و تعامل : با ارائه امکانات و مزایا به کارکنانی که با همدیگر تعامل دارند و به سرعت هدفی را به سرانجام می رسانند ، باعث شده تا فرایند تشویق به همکاری در محل کار انجام شود . البته اگر شرایط و امکانات مناسب جهت همکاری فراهم شود ، خود به خود کارمندان به تعامل با همدیگر تشویق می شوند .
 4. ارائه بازخورد سازنده : گاهی اعضای یک تیم با همدیگر تعامل دارند ،اما متاسفانه این همکاری با یک سری مشکلات مواجه است و هدف از برقراری تعامل به نتیجه نمی رسد . در این شرایط لازم بوده ، تا یک بازخورد سازنده و یک انتقاد صحیح از نحوه برقراری ارتباطات کرد . قطعاً این امر سبب شده تا کارکنان بهتر با این شرایط آشنا شوند .
 5. ایجاد فضای کاری مساعد : زمانی که در یک محیط کاری انتظار همکاری بین کارمندان را داریم ، لازم بوده تا ابزار و تجهیزات مورد نیاز فراهم شود . یکی از این تجهیزات استفاده از میز کار گروهی است . قطعاً یک میز کار گروهی شرایط فیزیکی را فراهم کرده و باعث می شود ، تا همکاری در محل کار به خوبی به سرانجام برسد .

 

میز کار گروهی از الزامات محیط کار

برای ایجاد همکاری در محل کار به صورت بهینه و موثر لازم بوده ، تا از وسایل مختلفی همچون میز کار گروهی استفاده کنیم . این وسیله کارایی بسیار زیادی داشته و قطعاً حضورش می تواند تعامل بین کارکنان را به حداکثر میزان ممکن برساند و بهره وری ایشان را ارتقا دهد . به موارد زیر توجه کنید ؛

 • بهره وری حداکثری از فضا : زمانی که یک میز کار گروهی در فضای کاری مورد استفاده قرار می گیرد ، می توان تعداد بیشتری از کارکنان را در کنار هم جمع کرد و مجبور به قرار دادن یک میز خصوصی برای هر کدام از آنها نخواهیم بود .

این امر باعث شد تا از یک فضای کوچک بیشترین بهره وری را داشته باشیم ، به عنوان مثال در یک اتاق سه در چهار که امکان قرار دادن ۵ الی ۶ میز اداری وجود ندارد ، می توان به راحتی از یک میز تیم ورک استفاده کرد و ۶ نفر از کارکنان را به کار مشغول نمود .

 • ایجاد فضای صمیمی و دوستانه : زمانی که کارمندان و کارکنان کنار هم و پشت یک میز کار گروهی مشغول به فعالیت هستند ، قطعاً رابطه آن ها صمیمانه تر خواهد شد و جو و فضای دوستانه برقرار می شود . همین نکته باعث شده ، تا تعامل و همکاری در محل کار بهتر برقرار شود .
 • امکان استفاده از تجهیزات و وسایل به صورت اشتراکی : در بسیاری از موارد به تعداد تمامی کارمندان تجهیزات وسایل مانند ؛ لپ تاپ ، کامپیوتر و غیره وجود ندارد .

اما زمانی که از یک میز کار گروهی استفاده می کنیم کارکنان در صورت نیاز می توانند از تجهیزات روی میز استفاده کنند . از این رو باعث شده تا در هزینه ها صرفه جویی شود و امکان استفاده از تجهیزات به صورت اشتراکی فراهم گردد .

 • جلوگیری از اتلاف وقت : زمانی که تعدادی از کارکنان در کنار هم مشغول به فعالیت هستند ، جو فضای کاری حاکم بوده و با اتلاف وقت مواجه نخواهیم بود ‌.
 • ادغام ایده ها و نظرات : همکاری در محل کار در پشت یک میز کار گروهی باعث می شود ، تا ایده ها و نظرات کارکنان با یکدیگر ادغام شود و بتوانند هرچه سریعتر به هدف مورد نظر خود برسند .
 • کمک به افراد آماتور : تمامی افرادی که به عنوان کارمند در یک محیط کاری مشغول به فعالیت هستند ، از یک تخصص بهره مند نیستند . قرار دادن چندین کارمند در کنار هم باعث می شود ، تا افراد کارآموز و آماتور آموزش های لازم را هرچه سریعتر فرا بگیرند و برای انجام یک کار حرفه ای آماده شوند .
 • افزایش کیفیت خدمات کارکنان : همانطور که اشاره کردیم ، کارمندان از یک اندازه تخصص و مهارت بهره مند نیستند . اما زمانی که با همکاری در محل کار به واسطه میز کار گروهی مواجه می شوند ، قادر به رفع مشکلات خود خواهند بود و کیفیت کار آن ها افزایش می یابد .

میز کار گروهی از الزامات محیط کار

کلام آخر

در این مقاله هدف ما بررسی همکاری در محل کار و اهمیت آن در محیط کاری بود . این امر با توجه به یک سری نکات به خوبی امکان پذیر است ، اما مهم ترین چیزی که در این راستا به ما کمک خواهد کرد ، استفاده از میز کار گروهی است . این نوع میز ها خاص چند نفر طراحی شده و همکاری و تعامل میان ایشان را به حداکثر میزان ممکن می رساند .

اگر هدف شما ارتقا همکاری در یک محیط کاری است ، توصیه می کنیم ، تا حتما یک میز کار گروهی را از فروشگاه دکومهر خریداری نمایید .

 بیشتر بخوانید: همه چیز درباره میز کار گروهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *